Точка неповернення. Навіщо Москві "голос" Донбасу

У Кремлі немає єдиної думки про майбутнє Донбасу, зазначає спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович
На виборах в Держдуму РФ проголосували близько 200 тисяч жителів Донбасу. Фото: колаж "Сьогодні"
На виборах в Держдуму РФ проголосували близько 200 тисяч жителів Донбасу. Фото: колаж "Сьогодні"

Жителі самопроголошених "Донецької і Луганської народних республік" вперше взяли участь в голосуванні на виборах у Держдуму Російської Федерації. Сайт "Сегодня" з'ясував, чому Росія залучила до виборів жителів "Л/ДНР" і утруднить це повернення ОРДЛО в Україні.

Проголосували близько 200 тисяч жителів Донбасу

17-19 вересня в Росії пройшли вибори до Держдуми восьмого скликання. Як заявив голова комісії з міжнародного співробітництва Ради з прав людини РФ Кирило Вишинський, "голосування" жителів Донбасу стало "наймасштабнішим за кордоном", а потік охочих проголосувати був настільки "величезним", що для доставки людей на виборчі дільниці на території Ростовської області було організовано понад 1,4 тисячі транспортних рейсів.

Реклама

Голова виборчої комісії регіону Андрій Буров зазначив, що число тих, хто проголосував на ділянках в Некліновського, Матвєєво-Курганському, Куйбишевському районах, а також містах Новошахтинськ і Донецьк, склало 49,8 тисячі людей. Крім того, з 162 тисяч тих, що подали заявку на електронне голосування виборців, взяли участь близько 151 тисячі людей, тобто явка склала 93%. Виходячи з такої математики, проголосували близько 200 тисяч жителів Донбасу.

Звісно, ми не можемо перевірити кожен "електронний голос". Невідомо, хто голосував в електронних кабінетах і чи були насправді це саме жителі ОРДЛО. Проте, російська сторона "хвалиться" такою статистикою.

У голосуванні взяли участь жителі Донбасу, які отримали російські паспорти за спрощеною програмою, запущеною президентом Росії Володимиром Путіним в 2019 році. За останніми даними, власниками документів стали понад 650 тисяч людей.

Реклама

Для доставки жителів Донбасу на виборчі дільниці було організовано понад 1,4 тисячі транспортних рейсів. Фото: Znak.com
Для доставки жителів Донбасу на виборчі дільниці було організовано понад 1,4 тисячі транспортних рейсів. Фото: Znak.com

Як проходило голосування

Як повідомляють російські ЗМІ, Ростовська область на час триденного голосування стала "головним локальним інтеграційним центром Росії". У регіон на автобусах і поїздах масово звозили жителів самопроголошених "ДНР" і "ЛНР", яких брали 15 ростовських виборчих дільниць, розташованих на кордоні.

Зазначається, що біля виборчих дільниць із колонок лунала класика радянської та російської естради. Серед прибулих були в основному співробітники бюджетних організацій, студенти та робітники. Голосували мешканці "Л/ДНР" за пропутінську партію "Єдина Росія".

Реклама

Глава "ДНР" Денис Пушилін Денис Володимирович повідомляв, що влада самопроголошеної республіки організувала 825 автобусних і 12 залізничних рейсів у Ростовську область для голосуючих із "ДНР".

Серед прибулих були в основному співробітники бюджетних організацій, студенти та робітники. Фото: Znak.com
Серед прибулих були в основному співробітники бюджетних організацій, студенти та робітники. Фото: Znak.com

Пропаганда та іронія

Глава Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що головна мета, яку переслідував Кремль при залученні жителів окупованого Донбасу до виборів – це показова гра і пропагандистський докір Україні.

"Москва продемонструвала, що Київ, який бореться за своїх громадян, не може їм забезпечити участь у виборах в українські органи влади, в той час як Росія змогла організувати участь у виборах до Держдуми. Тут якась іронія і в цьому головний підступ, адже та ж Росія, окупувавши Донбас, створила всі умови для того, щоб Україна не змогла залучити своїх громадян до виборів", – каже "Сегодня" політолог.

Вадим Карасьов: залучення жителів Донбасу до виборів – це пропаганда і іронія
Вадим Карасьов: залучення жителів Донбасу до виборів – це пропаганда і іронія / Фото: Facebook

Зниження критики влади

Крім того, за словами експерта, залучення "Л/ДНР" до виборів в Держдуму необхідно було ще й для того, щоб знизити критику влади щодо повільності процесу приєднання Донбасу до Росії, на яке сподівалися прихильники "Л/ДНР".

З ним погоджується і глава Інституту публічної політики та консалтингу Сергій Биков.

"У "Л/ДНР" дедалі частіше почали говорити про те, що Москва їх кинула, зрадила, не виділяє гроші, не приймає до складу Росії. Для того, щоб виправити ситуацію і поліпшити проросійські настрої, жителям дали можливість голосувати", – говорить Биков.

Чи потрібен Путіну Донбас

Однак політолог Карасьов вважає, що саме приєднання Донбасу Путіну не потрібно.

"Він тримає цей варіант в резерві. Головний сценарій Путіна – впихнути Донбас назад в Україну, але з особливим статусом і правом вето для його представників в Раді. Таким чином він зможе блокувати в українському парламенті все неугодні йому рішення і законопроєкти", – пояснює експерт.

У той же час Карасьов зазначає, що Мінські угоди, в яких йдеться про особливий статус Донбасу, буксують, і цілком ймовірно, що в Кремлі передбачають провал свого плану.

"У такому разі, Росія може повернутися до питання інтеграції Донбасу, а залучення його жителів до виборів в РФ може бути якоїсь репетицією, пробним варіантом, щоб подивитися, якою буде реакція світової спільноти на зближення РФ з Донбасом", – каже Карасьов.

Голоси для "Єдиної Росії"

Магістр державного управління, політолог Володимир Воля зазначає, що пропутінської партії "Єдина Росія" потрібні були голоси для перемоги на виборах.

"Жителі Донбасу, отримали паспорти Росії – це ті, хто або працює в Росії, або сподівається на швидке входження до складу РФ. Всі вони голосували за "Єдину Росію", тим самим дали партії трохи більше 1% голосів", – говорить "Сегодня" Воля.

Володимир Воля: партії
Володимир Воля: партії "Єдина Росія" потрібні були голоси для перемоги на виборах / Фото: Facebook

Подальша доля Донбасу

Радник глави Офісу президента, спікер української делегації в Тристоронньої контактній групі Олексій Арестович упевнений, що в Кремлі немає єдиної думки про подальшу долю Донбасу.

"Вони не визначилися, що робити з Донбасом. Одні заявляють: давайте скидати його Україні, поклавши початок федералізації. Інші наполягають – давайте включати в наш простір", – говорить "Сегодня" Арестович.

Спікер ТКГ зазначає, що перший крок інтеграції Донбасу з Росією був зроблений ще в вересні 2015 року, коли на непідконтрольних Україні територіях ввели грошову одиницю – російський рубль.

"Нині, коли жителі голосують, стає зрозуміло, що всіма маріонетковими структурами керує Кремль. Як тепер Росія представить світу, що на Донбасі відбувається внутрішньоукраїнський конфлікт? Де тут логіка? " – каже Арестович.

Політолог Сергій Биков також вважає, що залученням жителів "Л/ДНР" до виборів в Держдуму Росія визнала факт власної агресії, фактичного захоплення Донбасу і повного протекторату окупованих територій.

"На Донбасі відбувається внутрішньоукраїнський конфлікт, нас там немає – заявляв раніше Кремль. Тепер же ми бачимо, що Росія масово роздає свої паспорти українським громадянам і залучає їх до виборів, тим самим показуючи свою зацікавленість в інтеграції даного регіону", – пояснює політконсультант.

Сергій Биков: Росія визнала факт захоплення Донбасу
Сергій Биков: Росія визнала факт захоплення Донбасу / Фото: Facebook

Як відреагував світ і Україна

Реакція світової спільноти на вибори в Росії не змусила на себе чекати.

"Більшість країн, в тому числі учасники Нормандського формату, не визнали вибори в Криму і засудили участь у виборах жителів Донбасу", – говорить Олексій Арестович.

"Це грубе порушення міжнародного права. Крім того, це порушення російського законодавства, адже голосування проходило без реєстру виборців з використанням інтернету", – додав радник глави Офісу президента.

Арестович також підкреслив, що більшість тих, хто проголосував зробили це під тиском.

"Люди були поставлені в умови – голосуєш чи втрачаєш роботу. У нас немає претензій до звичайних громадян, яких примушували і змушували голосувати. Щодо організаторів виборів – 17 вересня Рада національної безпеки і оборони України ввела санкції", – сказав Арестович.

Олексій Арестович: "Після виборів в Держдуму стало зрозуміло, що всіма маріонетковими структурами керує Кремль"
Олексій Арестович: "Після виборів в Держдуму стало зрозуміло, що всіма маріонетковими структурами керує Кремль" / Фото: Facebook

Що може зробити Київ

Політолог Володимир Воля зазначає, що на території "Л/ДНР" з кожним вдень дедалі менше України і дедалі більше Росії.

"Люди знаходяться в російському інформаційному просторі, живуть за російськими законами, тепер ще й підключаються до внутрішньополітичних процесів РФ. Де-факто, територія дедалі більше інтегрується в Росію. Але цей процес не є незворотнім. Адже багато жителів Донбасу хочуть жити в Україні. Нам потрібно шукати варіанти, щоб повернути наших громадян додому", – каже Воля.

На думку політолога Бикова, нині Україні необхідно звертатися до світової спільноти і, згуртувавшись, посилювати тиск на Росію. Про це ж нам говорить і Олексій Арестович.

"Росію чекають наслідки. Тристороння контактна група по вирішенню конфлікту на Донбасі і МЗС України вже зробили відповідні заяви", – підсумував Арестович.

Нагадаємо, раніше Верховна Рада України звернулася до світової спільноти із закликам не визнавати вибори в Держдуму РФ в Криму і на Донбасі.

На засіданні РНБО 17 вересня було вирішено почати вводити санкції проти всіх учасників виборів до парламенту Росії, організованих на території України – в окупованому Криму і на тимчасово непідконтрольних Україні територіях на сході країни. Будуть піддані санкціям навіть іноземні спостерігачі.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Далі по темі

Всі новини
Показати ще
Реклама
Популярні за 24 години
Пряма трансляція ukraine24
Смотреть онлайн
Щоденник незалежності 🇺🇦

25 жовтня 1991. Працівники соціально-культурних установ та закладів очікують підвищення зарплат

Зануритись у той день
Обмінка
Курс гривні Сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.29

Російський рубль (₽)

0.3739

Євро (€)

30.58

Погода
Прогноз на сьогодні
Дізнатися
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
30,45
29,95
29,00
17,66
30,50
30,00
29,00
17,67
31,85
30,58
28,85
18,57
32,99
32,68
31,59
18,79
33,79
31,72
29,64
18,29
35,99
33,20
32,06
18,97
35,99
33,20
32,06
18,34
35,99
33,20
32,06
18,98
36,09
32,29
29,70
18,68
36,97
33,20
34,97
18,97
Короновірус за тиждень

139 345

захворіло за тиждень в Україні

+47%

Читати статтю
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти