"Тисяча Зеленського" – пастка для Банкової? Чому влада відмовилася від роздавання грошей, а потім передумала

Які ризики не врахувала Банкова і хто буде незадоволений передовсім
Програма Зеленського може обернутися проти нього самого. Фото: колаж "Сьогодні"
Програма Зеленського може обернутися проти нього самого. Фото: колаж "Сьогодні"

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв виплатити по 1000 гривень кожному, хто отримав дві дози вакцини від коронавірусу. Хоча активні обговорення таких ініціатив велися на ТБ-ефірах уже щонайменше два місяці, щоразу представники влади відмовлялися йти шляхом роздавання грошей. Що змінилося? Сайт "Сьогодні" з'ясував, чому в команді Зеленського передумали і придумали тисячу гривень на театри, спорт та туризм.

1000 грн за вакцинацію

У понеділок, 15 листопада, президент Володимир Зеленський звернувся до громадян і заявив, що українці, які зробили два щеплення від COVID-19, отримають від держави 1000 гривень.

Реклама

"Кожен, хто отримав два щеплення, зможе отримати одну тисячу гривень. Швидко та зручно, через "Дію". За ці гроші можна буде купити абонемент у спортзал або фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний чи виставковий зал або купити квитки всередині країни на внутрішні авіа- та залізничні перевезення", – сказав Зеленський.

За словами президента, програма стартує 19 грудня. До кінця року на неї буде виділено близько 3 млрд гривень. Стільки ж – на початку 2022 року. Громадяни, які не мають смартфонів із додатком "Дія", зможуть отримати гроші іншим шляхом, про який влада повідомить пізніше.

Реклама

Радуцький та Ляшко були проти

Зазначимо, що видавати українцям одноразову допомогу в розмірі 1000 грн як мотивацію до вакцинації проти коронавірусу раніше пропонував експрем'єр-міністр Володимир Гройсман.

20 вересня в ефірі Свободи слова на телеканалі ІCTV політик зазначив: якщо примусова вакцинація не працює, то потрібно запровадити систему додаткової мотивації щепленим.

"Невеликі кошти, щоб зробити додаткову мотивацію. Немає іншого варіанту, як вакцинувати всіх. Але я запропонував би – виплатити кожному під час вакцинації 1000 грн", – сказав тоді Гройсман.

Реклама

Володимир Гройсман: "Я запропонував би – виплатити кожному під час вакцинації 1000 грн"
Володимир Гройсман: "Я запропонував би – виплатити кожному під час вакцинації 1000 грн"

Він також додав, що джерелом фінансування міг би стати транш у 2,7 млрд доларів від Міжнародного валютного фонду.

"Гроші прийшли як подарунок для подолання наслідків пандемії. Тож і використовувати їх треба на проблеми пандемії", – наголосив Гройсман.

Тоді з експрем'єром категорично не погодився голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, який також виступив в ефірі програми.

"Якщо мене запитає міністр, чи потрібно щось платити людині за те, що вона вакцинувалася, я буду принципово проти", – наголосив Радуцький.

На думку нардепа, найкраща мотивація – це дати людині вибір: або реанімаційне ліжко зі штучною вентиляцією легень, або вакцина, яка захистить її від хвороби та не дасть заразити людей з оточення.

Михайло Радуцький: "Я принципово проти платити людині за те, що вона вакцинувалася"
Михайло Радуцький: "Я принципово проти платити людині за те, що вона вакцинувалася"

29 жовтня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" Володимир Гройсман розповів, що пропонував запровадити фінансову мотивацію для тих, хто вакцинується, міністру охорони здоров'я Віктору Ляшку, але також отримав відмову.

"Я йому говорю: "Запропонуйте таку мотивацію людям. Можливо, прийдуть, і буде дешевше, не треба буде кисню, не помиратимуть – і слава богу". Він каже: "Ні, не треба". А чому ж не треба? Тому що у них "має бути самосвідомість", – переказав діалог з Ляшком Гройсман.

Віктор Ляшко: "В українців має бути самосвідомість"
Віктор Ляшко: "В українців має бути самосвідомість"

Тепер влада таки вирішила платити українцям за вакцинування, причому представила цей вид мотивації як власну "програму підтримки креативного, спортивного та транспортного секторів економіки".

Неприйняття опозиції та криза власних ідей

Політолог Олександра Решмеділова зазначає, що у діях влади спостерігається тенденція неприйняття ідей опозиції.

"Команда президента відкидає такі ідеї одразу, навіть якщо вони розумні. Проте спроби дистанціюватися від минулого не мають успіху, оскільки сьогоднішня влада має кризу власних ідей. Не знаючи, як вирішити проблему, керівництво країни вирішило скористатися чужою ідеєю, видаючи її за власну ініціативу", – каже політолог.

Водночас експерт зазначає, що і пропозиція Гройсмана не є унікальною.

Є світова практика мотивації населення різними бонусами. Серед тих, хто вакцинується, розігрують автомобілі та квартири, їм пропонують знижки на оплату освіти, виділяють гроші на різні потреби", – пояснює вона.

Також Решмеділова каже, що виплачувати гроші населенню можна було розпочати раніше, а не чекати кінця року та локдауну.

Олександра Решмеділова: "У влади криза власних ідей"
Олександра Решмеділова: "У влади криза власних ідей"

Залишки річного бюджету

Політолог Ігор Петренко пояснює, що питання порушили тепер, оскільки у бюджеті залишилися гроші, які слід терміново витратити до кінця року.

"Їх вирішили витратити на бонуси для населення. Незважаючи на те, що кількість тих, хто заразився, в Україні зменшується, ми маємо бути готові до нової хвилі коронавірусу, а отже, треба стимулювати людей вакцинуватися", – каже Петренко.

Ігор Петренко: "У бюджеті залишилися гроші, які слід терміново витратити до кінця року"
Ігор Петренко: "У бюджеті залишилися гроші, які слід терміново витратити до кінця року"

Пандемія може спричинити політичну кризу

Політолог Руслан Бортник зазначає, що епідемія коронавірусу несе серйозні політичні ризики.

"Що вищий в Україні буде рівень захворюваності та смертності, то більше звучатиме звинувачень у бік команди президента в неспроможності взяти під контроль ситуацію з поширенням COVID-19. Це може викликати політичну кризу в країні для уникнення якої влада готова використовувати будь-які варіанти, і навіть ті, які пропонують колишні політики", – каже Бортник.

Що не так із програмою Зеленського

На думку політологів, досвід західних країн щодо впровадження фінансової мотивації населення показує успішність таких програм за умови правильної їх реалізації. Однак програма Зеленського може викликати в українців більше негативу та тролінгу, ніж вдячності та оплесків.

"Президент заявив, що населення зможе витрачати ці гроші на спортзали, театри, кіно та подорожі країною, таким чином фінансову підтримку отримають креативний, спортивний та транспортний сектори економіки. Це одразу ж викликало обурення у представників інших сфер бізнесу, які постраждали від ковіду не менше за перелічені вище", – говорить Решмеділова.

Руслан Бортник зазначає, що програма мотивації більше розрахована на молодь, аніж на пенсіонерів. Хоча на Банковій і пообіцяли згодом розповісти, як отримати "бонус" без інтернету.

"Користувачі гаджетів – це молодь та люди середнього віку. У людей поважного віку немає смартфонів і "Дії", – каже він.

"Пенсіонери навряд чи куплять абонемент у спортзал чи підуть у кінотеатр. Вони радо витратили б цю тисячу на оплату комуналки", – додає Решмеділова.

Руслан Бортник: "Програма мотивації більше розрахована на молодь, ніж на пенсіонерів"
Руслан Бортник: "Програма мотивації більше розрахована на молодь, ніж на пенсіонерів"

Як можна використовувати гроші

Як пояснив прессекретар президента Сергій Никифоров, гроші дійсно не вдасться витратити на будь-які потреби.

"Можна сказати, що це не готівка на руки. Це буде певний ваучер, або сертифікат, або депозит – називайте як хочете – на перелік товарів та послуг. Вичерпний список оголосимо найближчим часом, але узагальнено це культура, мандри та спорт. Тому є і третій плюс від програми – заохочення саме культурного та спортивного розвитку українців", – написав він у Facebook.

Никифоров також наголосив, що ініціатива президента – це масштабна (на кілька мільярдів гривень) програма з підтримки бізнесу.

"Просто гроші віддають опосередковано, через споживачів. Таким чином влада, по-перше, демонструє вдячність людям, які вирішили вакцинуватися, і заохочує тих, хто ще вагається, а по-друге, допомагає саме тим підприємцям, які найбільше постраждали від карантинних обмежень", – зазначив спікер Зеленського.

Сергій Никифоров: "Ініціатива президента – це масштабна програма з підтримки бізнесу"
Сергій Никифоров: "Ініціатива президента – це масштабна програма з підтримки бізнесу"

"Вовина тисяча" може стати пасткою для Зеленського

На думку політологів, ініціатива Зеленського може обернутися проти нього самого.

"Вовина тисяча" може загнати Зеленського в пастку. Ресурс обмежений, гроші швидко закінчаться, а народ чекатиме, що президент виходитиме на балкон і "розсипатиме всім цукерки" у вигляді нових фінансових мотивацій в разі нових проблем у країні. Коли ж ярмарок щедрості закриється, це викличе негатив у суспільстві, яке звикло отримувати від президента гроші", – каже Решмеділова.

Ініціатива Зеленського може обернутися проти нього самого. Фото: АР
Ініціатива Зеленського може обернутися проти нього самого. Фото: АР

Нагадаємо, 14 листопада в Україні підтвердили COVID-19 ще у 10 802 людей. Серед них 764 дитини та 132 медпрацівники. Також за минулу добу госпіталізовано 2798 людей, померли – 442, одужали – 11 219.

Раніше сайт "Сьогодні" повідомляв, що в Україні за останній тиждень зафіксовано понад 140 тисяч нових випадків коронавірусної хвороби. На цю тему ми підвели підсумки тижня.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини Показати ще
Всі новини Показати ще
Стиль життя
Більше про приватне
Всі новини Показати ще
Разбори: просто про важливе
Більше розборів
Всі новини Показати ще
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Опитування SOCIS, 11-16 лютого 2022
Президентські рейтинги
1
Зеленський Зеленський
23,7%
2
Порошенко Порошенко
21,9%
3
Тимошенко Тимошенко
9,3%
4
Бойко Бойко
8,5%
5
Разумков Разумков
8,2%
6
Мураєв Мураєв
7,7%
7
Смешко Смешко
7,4%
Опитування КМІC, 5 - 13 лютого 2022
Рейтинги партій
1
Європейська солідарність (Порошенко) Європейська солідарність (Порошенко)
23,2%
2
Слуга народу (Зеленський) Слуга народу (Зеленський)
16,2%
3
ОПЗЖ (Бойко) ОПЗЖ (Бойко)
10,7%
4
Батьківщина (Тимошенко) Батьківщина (Тимошенко)
10,0%
5
Розумна політика (Разумков) Розумна політика (Разумков)
8,5%
6
Сила і честь (Смешко) Сила і честь (Смешко)
7,1%
7
Наші (Мураєв) Наші (Мураєв)
6,3%
Зворотній відлик
Скільки днів на реформи залишилося у Зеленського?
Дізнатися, чим зайнятий президент!
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.16

Євро (€)

41.26

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти