Меркель та Україна. Блокувала шлях в НАТО, але допомагала з Росією

Канцлер Німеччини насамперед думає про інтереси ФРН, в сфері яких є Україна, кажуть експерти. Але так було не завжди
Ангела Меркель зробила багато для того, щоб в Україні був мир та стабільність. Фото: колаж "Сьогодні"
Ангела Меркель зробила багато для того, щоб в Україні був мир та стабільність. Фото: колаж "Сьогодні"

Ангела Меркель 16 років очолювала уряд Німеччини. Після виборів в Бундестаг 26 вересня і формування нової коаліції вона піде з посади канцлера ФРН. Сайт "Сегодня" згадав основні позитивні і негативні моменти політики Меркель стосовно України.

Україна вийшла з сліпої зони

Ангела Меркель стала канцлером в листопаді 2005-го і протягом перших двох термінів її управління Україна не була топ-темою на порядку денному ФРН. Меркель застала чотирьох лідерів України: Віктора Ющенка, Віктора Януковича, Петра Порошенка і Володимира Зеленського.

Реклама

Під час президентства Ющенка і Януковича в німецько-українських відносинах не було вагомих проривів. Євромайдан, анексія Криму Росією і війна на Донбасі кардинально змінили ситуацію. Україна вийшла з сліпої зони Німеччини і Меркель.

Перший візит до Києва

21 липня 2008 року Ангела Меркель відвідала Київ. Це був перший візит глави німецького уряду в Україні після "помаранчевої" революції. Незважаючи на те, що в 2004 році в Німеччині до України ставилися з великою симпатією, і навіть Ангела Меркель тоді під час засідання в Бундестазі поклала перед собою на стіл помаранчевий апельсин на знак підтримки "Помаранчевої революції", зустріч із Ющенком німецька сторона кілька разів відкладала.

Однією з причин напружених відносин між Берліном і Києвом була відмова Україні в отриманні плану дій щодо членства в НАТО, ініціатором якого була Меркель.

Реклама

Віктор Ющенко зустрів Ангелу Меркель з квітами
Віктор Ющенко зустрів Ангелу Меркель з квітами / Фото: Офіційний сайт президента України

Україна і НАТО

У квітні 2008 року на саміті НАТО в Бухаресті Україні та Грузії відмовили в отриманні ПДЧ в Альянсі. Роль канцлера Німеччини була однією з ключових. Меркель проголосувала "проти".

Колишній президент України Віктор Ющенко заявив про позицію канцлера Німеччини, яка "шокувала" його тоді.

Реклама

"Ми зібралися – сім-вісім президентів – і пішли до Меркель. Відбувся дуже короткий, хвилин на п'ять, діалог. Меркель вказала на те, що проєкт НАТО на той момент розділяла лише третина українців, і це зупиняло західні країни в подальшій інтеграції. Наша розмова на цьому закінчився. Для мене аргументи, які Меркель висловила тоді, до сьогодні не прийняті і неприйнятні", – розповів Ющенко в інтерв'ю телеканалу "Україна 24" .

На саміті НАТО в Бухаресті між Ющенком та Меркель відбувся короткий діалог
На саміті НАТО в Бухаресті між Ющенком та Меркель відбувся короткий діалог / Фото: Офіційний сайт президента України

Меркель і Тимошенко

У 2012 році Канцлер ФРН виступила на захист екс-прем'єра України Юлії Тимошенко, яка була засуджена до семи років позбавлення волі за звинуваченням у порушенні закону при укладенні газових контрактів із Росією. До Німеччини навіть запросили дочка Тимошенко Євгенія і обговорили з нею подачу позову в Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ). А в Україні, для надання медичної допомоги Юлії Тимошенко, відправили німецького лікаря.

Ангела Меркель виступила на захист Юлії Тимошенко
Ангела Меркель виступила на захист Юлії Тимошенко

Угода про асоціацію з ЄС

У 2014 році Україна та ЄС підписали Угоду про асоціацію. Цьому передували народні хвилювання на Майдані після припинення процесу євроінтеграції Віктором Януковичем.

Нагадаємо, в листопаді 2013 року канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Литви Даля Грібаускайте намагалися вмовити Віктора Януковича підписати угоду про асоціацію Україна-ЄС. На що президент України відповів, що вже є рішення уряду – не підписувати документ. При цьому в кулуарах саміту "Східного партнерства" Янукович поскаржився канцлеру Німеччини на тиск із боку Росії.

"Я три з половиною роки в дуже нерівних умовах із дуже сильною Росією був один на один", – сказав Янукович, вдаривши кулаком об кулак.

В результаті зміни влади і конфлікту з РФ Київ знову почав активне зближення з Євросоюзом.

Віктор Янукович поскаржився Ангелі Меркель на тиск з боку Росії
Віктор Янукович поскаржився Ангелі Меркель на тиск з боку Росії

Мінські угоди – 2

11-12 лютого 2015 року на саміті в Мінську Ангелою Меркель, а також керівниками Франції, України та Росії у форматі "нормандської четвірки" було погоджено і підписано Друге мінське угоду про врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. Пізніше Мінські домовленості були схвалені спеціальною резолюцією Ради Безпеки ООН.

Ангелою Меркель, а також керівниками Німеччини, Франції, України і Росії була підписана Друга мінська угода
Ангелою Меркель, а також керівниками Німеччини, Франції, України і Росії була підписана Друга мінська угода / Фото: AP News

Невизнання голодомору

У 2019-му уряд Німеччини заявив, що не вважає масову загибель громадян СРСР від голоду в 1932-1933 роках геноцидом українського народу. В уряді пояснили, що лише після 1948 року в міжнародному праві з'явилося визначення того, за яких умов можна говорити про геноцид. Тому існує різниця між політичною і міжнародно-правовою оцінкою тих подій. Посол України в Німеччині Андрій Мельник закликав переформатувати українсько-німецьку історичну комісію за її бездіяльність.

Анексія Криму

Ангела Меркель не раз заявляла про те, що анексія Росією Криму є порушенням територіальної цілісності України. Свою позицію канцлер ФРН не змінила і під час зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним 20 серпня 2021 року.

Під час зустрічі з Путіним Меркель підкреслила, що анексія Криму є порушенням територіальної цілісності України
Під час зустрічі з Путіним Меркель підкреслила, що анексія Криму є порушенням територіальної цілісності України

Протидія агресії Росії

У підтримці України проти агресії Росії саме Берлін став основним гравцем на міжнародній арені. Меркель переконувала країни Євросоюзу ввести санкції проти Росії, а також своїм авторитетом намагалася впливати на Володимира Путіна. Зокрема, в Мінську, в лютому 2015 року, канцлер вела переговори протягом 17 годин. Розмова зміг зупинити гарячу фазу бойових дій на Донбасі, хоча питання остаточного завершення війни ще залишається відкритим.

Північний потік – 2

Підтримка будівництва російського газопроводу "Північний потік – 2" в обхід України стала одним із головних непорозумінь між Києвом і Берліном. Меркель стверджує, що це економічний проєкт і не треба його політизувати. У той же час Україна, Польща, країни Балтії і США вважають, що через ЄС стає енергетично залежною від РФ. Проте Росія успішно завершила будівництво газопроводу.

Володимир Зеленський не згоден з підходом Німеччини і США до питання "Північного потоку – 2"
Володимир Зеленський не згоден з підходом Німеччини і США до питання "Північного потоку – 2"

Підтримка реформ в Україні

Незважаючи на обурення Києва через підтримку Німеччиною "Північного потоку – 2", відносини України і ФРН сьогодні набагато краще, ніж під час початку канцлерства Меркель. Німеччина є третім найбільшим фінансовим донором України після ЄС в цілому і США. Німці інвестували сотні мільйонів євро в українські реформи, а також консультували український уряд, особливо в питаннях децентралізації.

Українці також довіряють Меркель. За даними соцопитувань, канцлер ФРН користується більшою суспільною підтримкою, ніж лідери інших країн. Зокрема, згідно з даними соцгрупи "Рейтинг", до Меркель позитивно ставляться 73% громадян України. І хоча після "Північного потоку – 2" показники Меркель злегка знизилися, у неї все одно залишається найвищий рейтинг серед ключових світових політиків.

Україна в сфері інтересів ФРН

Глава Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов зазначає, що в політиці Ангели Меркель стосовно України переважали позитивні моменти.

"Меркель засудила анексію Криму, сприяла організації зустрічей в "нормандському форматі", без неї не було б Мінська", – говорить "Сегодня" експерт.

З ним погоджується політолог-міжнародник, магістр державного управління Володимир Воля.

"Завдяки Меркель на зустрічі в Мінську було зупинено наступ ворожих сил на Донбасі. Україна могла б втратити не тільки ОРДЛО, але і Маріуполь, і інші території", – пояснює нам Воля.

Володимир Воля: "Завдяки Меркель на зустрічі в Мінську було зупинено наступ ворожих сил на Донбасі"
Володимир Воля: "Завдяки Меркель на зустрічі в Мінську було зупинено наступ ворожих сил на Донбасі"

Також політологи відмітили участь канцлера ФРН у виділенні Євросоюзом фінансової допомоги Україні і в підтримці нашої країни в проведенні реформ.

"Допомога Німеччини відчувається досить сильно. Так, Меркель не посприяла Україні в отриманні ПДЧ в НАТО. Але це було не тільки її рішення. Франція і США так само не підтримали. Не хотіли загострювати відносини з Росією. Сьогодні Захід повернувся до цього питання, і можливо, ситуація зміниться", – каже Карасьов.

Володимир Воля звертає увагу на негативне ставлення деяких українських політиків до Ангели Меркель через її підтримки запуску "Північного потоку – 2".

"Північний потік – 2" економічно вигідний ФРН. У той же час Меркель розуміє, що через запуск газопроводу Україна зазнає фінансових втрат, тому намагається надати нам якісь гарантії", – каже Воля.

Політологи підкреслюють, що Ангела Меркель є канцлером Німеччини, а не президентом України.

"Природно, насамперед вона думає про інтереси своєї країни. Але в сфері інтересів ФРН також знаходиться Україна. Ангела Меркель зробила дуже багато для того, щоб в Україні був мир і стабільність", – резюмує Карасьов.

Вадим Карасьов: "Меркель в першу чергу думає про інтереси своєї країни"
Вадим Карасьов: "Меркель в першу чергу думає про інтереси своєї країни"

Нагадаємо, 26 вересня пройдуть вибори, після яких виберуть нового канцлера замість Меркель.

Євросоюз томно, але з цікавістю спостерігає за тим, хто стане на чолі однієї з найсильніших країн, як після цього зміниться внутрішня і зовнішня політика, відносини з Росією та Брюсселем, чи запрацює "Північний потік – 2".

Разом із тим ця політична трансформація, від якої Німеччина вже порядком відвикла, послаблює віжки німецького впливу і дає сильну конкурентну можливість Франції.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини Показати ще
Всі новини Показати ще
Стиль життя
Більше про приватне
Всі новини Показати ще
Разбори: просто про важливе
Більше розборів
Всі новини Показати ще
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Опитування SOCIS, 11-16 лютого 2022
Президентські рейтинги
1
Зеленський Зеленський
23,7%
2
Порошенко Порошенко
21,9%
3
Тимошенко Тимошенко
9,3%
4
Бойко Бойко
8,5%
5
Разумков Разумков
8,2%
6
Мураєв Мураєв
7,7%
7
Смешко Смешко
7,4%
Опитування КМІC, 5 - 13 лютого 2022
Рейтинги партій
1
Європейська солідарність (Порошенко) Європейська солідарність (Порошенко)
23,2%
2
Слуга народу (Зеленський) Слуга народу (Зеленський)
16,2%
3
ОПЗЖ (Бойко) ОПЗЖ (Бойко)
10,7%
4
Батьківщина (Тимошенко) Батьківщина (Тимошенко)
10,0%
5
Розумна політика (Разумков) Розумна політика (Разумков)
8,5%
6
Сила і честь (Смешко) Сила і честь (Смешко)
7,1%
7
Наші (Мураєв) Наші (Мураєв)
6,3%
Зворотній відлик
Скільки днів на реформи залишилося у Зеленського?
Дізнатися, чим зайнятий президент!
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.31

Євро (€)

41.54

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти