"Слуги-незнайки" і тривожні рейтинги. Чому спалахнув скандал з тиском Банкової на ЗМІ

Журналісти поскаржилися на тиск Банкової. В ОП натякнули на ангажованість ЗМІ
Мирослава Барчук звинуватила Офіс президента в тиску на програму «Зворотній відлік». Фото: колаж "Сьогодні"
Мирослава Барчук звинуватила Офіс президента в тиску на програму «Зворотній відлік». Фото: колаж "Сьогодні"

В українському медіа-просторі спалахнув скандал. Ведуча ток-шоу "Зворотній відлік" телеканалу "Суспільне мовлення" (UA: Перший) Мирослава Барчук звинуватила Офіс президента в тиску на програму і контролі виступів в ефірах нардепів "Слуги народу". Сайт "Сьогодні" з'ясував, у чому суть конфлікту і чого боїться Банкова.

Скандал у телеефірі

Про конфлікт з Офісом президента телеведуча повідомила на своїй сторінці у Facebook. Барчук зазначила, що "обслуговуючий персонал" Офісу президента звинуватив програму в порушенні журналістських стандартів, а саме, у відсутності балансу думок у випуску, що вийшов в ефір 18 жовтня.

Реклама

"Офіс президента давно і жорстко контролює присутність на ефірах народних депутатів від фракції "Слуга народу". Кандидати на ефіри узгоджуються з ОП. У мене все більше питань щодо суб’єктності народних депутатів, їхньої особистої позиції і гідності та й врешті принципу парламентаризму.По-друге, останнім часом ОП висуває нашій редакції умови і ставить ультиматуми щодо присутності "слуг народу" на ефірах" , – заявила вона.

Мирослава Барчук: "Офіс президента висуває нашої редакції умови і ставить ультиматуми"
Мирослава Барчук: "Офіс президента висуває нашої редакції умови і ставить ультиматуми"

За словами Барчук, такі ультиматуми на Банковій висували щодо гостей програми 11-го і 18 жовтня.

Реклама

"Минулого понеділка був ультиматум №1: на тему енергетичної безпеки в ефірі "Зворотного відліку" будуть присутні або двоє "слуг" (обидва не експертні) або жодного. Ми вирішили ультиматумів не приймати і запросили Людмилу Буймістер, яка вже не підкорялася вказівкам ОП. В останній понеділок з’явився ультиматум №2: "слуги" (двоє) прийдуть на ефір лише за умови, якщо редакція відмовить раніше запрошеному Гео Леросу" , – розповіла ведуча.

Вона зазначила, що редакція програми сприйняла такі вимоги як тиск і відмовилася виконувати ультиматум, внаслідок чого представники монобольшості на ефір не прийшли.

"Сьогодні зранку отримали звинувачення, що у нас на ефірі не було представників монобільшості та що це "недотримання журналістських стандартів"​​, – написала Барчук.

Реклама

Про ситуацію, що склалася, телеведуча також повідомила в ефірі програми. Відповідне відео опублікував нардеп Гео Лерос на своїй сторінці у Facebook.

Загроза свободи слова, як при Януковичі

На думку Барчук, мова йде про загрозу для свободи слова і незалежності ЗМІ.

"Я в професії давно, чудово пригадую, як все починалось у 2010, коли спочатку Ганна Герман визначала гостей на каналах, потім ведучих цих каналів, потім просто забирали ліцензії в опозиційних телеканалів, а потім сталася катастрофа. Тому я закликаю колег не піддаватись тиску і вголос говорити про випадки тиску і шантажу. Також закликаю народних депутатів від "Слуги народу" не брати участі у цьому шантажі, приходити на ефіри, представляти свою позицію і цим захищати парламентську демократію в країні, бо авторитаризм є загрозою для всіх, включно з вами", – наголосила вона.

У Спілці журналістів вимагають пояснень

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко впевнений, що тиск влади на редакційну політику ЗМІ є неприпустимим.

"Журналісти мають право самостійно обирати формати і теми обговорення, запрошувати гостей на ефіри. А то, що багато українських політиків відмовляють журналістам в запрошеннях на ефіри – це більше доказ несамостійності політиків і жорсткої, недемократичною партійної вертикалі", – говорить він "Сьогодні".

Сергій Томіленко: "Тиск влади на редакційну політику ЗМІ є неприпустимим"
Сергій Томіленко: "Тиск влади на редакційну політику ЗМІ є неприпустимим"

Томіленко також наголосив, що публічне звинувачення Офісу президента в тиску, яке прозвучало від Мирослави Барчук, вимагає максимального публічної уваги та дискусії.

"Це скандал і резонанс! Влада повинна надати свої аргументи. Офіційну позицію повинен висловити і менеджмент телеканалу", – каже нам Томіленко.

Влада боїться падіння рейтингів

Політолог Володимир Цибулько назвав інцидент актом прямої цензури.

"Хамство і тиск на свободу слова. На Заході після таких заяв чиновники вже пішли б у відставку", – говорить "Сьогодні" політолог.

На думку експерта, така поведінка Офісу президента свідчить про побоювання падіння рейтингів правлячої партії.

"Згідно з сьогоднішнім дослідженням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), за останній місяць рейтинг впав на 9%. В Офісі президента розуміють, що в українців накопичилося безліч питань до влади, які журналісти будуть задавати депутатам. З огляду на некомпетентність багатьох "слуг народу", їх відповіді в телеефірі могли спровокувати ще більше падіння рейтингу команди Зеленського", – пояснює політолог.

На його думку, Банкова намагається утримати свої позиції, уникаючи відкритих дискусій, під час яких може звучати критика влади.

Володимир Цибулько: "Поведінка Офісу президента свідчить про боязнь падіння рейтингів правлячої партії
Володимир Цибулько: "Поведінка Офісу президента свідчить про боязнь падіння рейтингів правлячої партії

Темники – порятунок для непрофесіоналів

Політологиня Світлана Кушнір зазначає, що політика Офісу президента контролювати, хто зі "слуг" виступатиме на ефірах і що буде говорити, є правильною для Банкової, позаяк більшість нардепів пропрезидентської партії не мають досвіду в політиці та некомпетентні у багатьох питаннях.

"Якби нардепи "Слуги народу" були професіоналами і мали політичний бекграунд, можна було б говорити, що темники – зло. У цьому випадку, темники для них – порятунок. Логічно, що ОП контролює, щоб ніхто "не ляпнув" якоїсь дурниці, яка зможе викликати чергову критику влади", – говорить "Сьогодні" Кушнір.

Світлана Кушнір: Більшість "слуг народу" некомпетентні в багатьох питаннях
Світлана Кушнір: Більшість "слуг народу" некомпетентні в багатьох питаннях

Вона також зазначила, що представники інших фракцій Ради виступають в якості експертів на телеефірах, відповідно до своєї компетенції.

"Наприклад, нардеп "Батьківщини" Олексій Кучеренко професійно коментує теми житлового господарства, оскільки раніше був міністром ЖКГ. А що можуть коментувати "слуги"? " – задається питанням Кушнір.

Контроль медіа

Політологиня також зазначила, що Офіс президента часто звинувачували в тиску на ЗМІ.

"Навряд чи ми згадаємо таку кількість закритих телеканалів за будь-якої з минулих влад. Щодо частини ЗМІ запроваджені санкції. Проти деяких головних редакторів відкриті кримінальні провадження і проводяться розслідування. Все це говорить про бажання Банкової взяти під контроль медіаринок, щоб не давати можливості транслювати критику влади і відкрити дорогу для похвали. Таким чином перетворити незалежні засоби масової інформації на паркетні видання", – каже нам Кушнір.

Слабкі політики – репутаційні втрати

Політолог Ігор Петренко вважає, що скандал перебільшений, а журналісти "Суспільного" перебільшують.

"Ми могли б говорити про цензуру, якби Офіс президента диктував ЗМІ, кого їм запрошувати на ефіри, про що писати і що транслювати. Тут же скоріше мова йде про узгодження питань між "Слугою народу" і ОП. І монобольшість у праві відмовитися від виступу на ТБ з власних міркувань", – каже "Сьогодні" Петренко.

Водночас експерг зазначає, що багато депутатів "Слуги народу" політично "слабо підковані".

"Виступи таких спікерів принесуть репутаційні втрати партії зокрема і владі загалом", – говорить Петренко.

Ігор Петренко: "Багато депутатів
Ігор Петренко: "Багато депутатів "Слуги народу" політично "слабо підковані"

Реакція Офісу президента

Тим часом на Банковій відреагували на скандал. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк відкинув заяви про тиск і ультиматуми з боку ОП, наголосивши, що представники влади регулярно з'являються у програмах "Суспільного",зокрема, і в програмі "Зворотній відлік".

"Говорити про якесь особливе ставлення представників влади – некоректно і необгрунтовано. Понад те, незалежна редакційна політика будь-якого ЗМІ – це ключовий ознака здорового суспільства і сучасної держави", – заявив Подоляк у коментарі Радіо Свобода.

Він також додав, що на телеефірах всі сторони діалогу повинні мати рівні можливості, а журналісти не зловживати своїми політичними позиціями.

"Але якщо той чи інший представник влади бачить в ефірах послідовну і наполегливу незбалансованість позицій, постійну і явну заангажованість ведучих і редакції, то можна зрозуміти вкрай невелике бажання людей йти на ефір саме цього проєкту", – пояснив Подоляк.

Михайло Подоляк: "Якщо представник влади бачить в ефірах явну заангажованість ведучіх, то можна зрозуміти його небажання йти в ефір цього проекту"
Михайло Подоляк: "Якщо представник влади бачить в ефірах явну заангажованість ведучіх, то можна зрозуміти його небажання йти в ефір цього проекту"

Раніше сайт "Сьогодні" повідомляв, що у Верховній Раді зареєстрований ініційований партією "Слуга народу" законопроєкт "Про медіа". У ньому розробляється інструмент моніторингу контенту в аналогових і онлайн-ЗМІ.

Національна спілка журналістів України виступив проти цього закону. Журналістська спільнота вимагає відхилити законопроєкт і почати діалог з представниками ЗМІ про реформування медіасфери.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини Показати ще
Всі новини Показати ще
Стиль життя
Більше про приватне
Всі новини Показати ще
Разбори: просто про важливе
Більше розборів
Всі новини Показати ще
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Опитування SOCIS, 11-16 лютого 2022
Президентські рейтинги
1
Зеленський Зеленський
23,7%
2
Порошенко Порошенко
21,9%
3
Тимошенко Тимошенко
9,3%
4
Бойко Бойко
8,5%
5
Разумков Разумков
8,2%
6
Мураєв Мураєв
7,7%
7
Смешко Смешко
7,4%
Опитування КМІC, 5 - 13 лютого 2022
Рейтинги партій
1
Європейська солідарність (Порошенко) Європейська солідарність (Порошенко)
23,2%
2
Слуга народу (Зеленський) Слуга народу (Зеленський)
16,2%
3
ОПЗЖ (Бойко) ОПЗЖ (Бойко)
10,7%
4
Батьківщина (Тимошенко) Батьківщина (Тимошенко)
10,0%
5
Розумна політика (Разумков) Розумна політика (Разумков)
8,5%
6
Сила і честь (Смешко) Сила і честь (Смешко)
7,1%
7
Наші (Мураєв) Наші (Мураєв)
6,3%
Зворотній відлик
Скільки днів на реформи залишилося у Зеленського?
Дізнатися, чим зайнятий президент!
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.16

Євро (€)

41.26

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти