"Козир у рукаві". Чому в Росії заговорили про визнання "ЛДНР" і чи потрібен Путіну суверенний Донбас

Визнання "ЛДНР" може стати для Кремля "планом Б" на переговорах з НАТО
У Держдумі РФ заговорили про визнання "ЛНР" та "ДНР" суверенними державами. Фото: колаж "Сьогодні"
У Держдумі РФ заговорили про визнання "ЛНР" та "ДНР" суверенними державами. Фото: колаж "Сьогодні"

Депутати Держдуми РФ вирішили звернутися до президента Росії Володимира Путіна з проханням визнати так звані "ЛНР" та "ДНР" суверенними державами. Однак думки російських політиків розділилися: одні підтримують ініціативу, вимагаючи "захистити росіян на Донбасі від окупації НАТО", інші виступають категорично проти, побоюючись негативних наслідків та жорстких санкцій Заходу. Сайт "Сьогодні" з'ясував, чому дискусії про визнання "республік" виникли під час переговорів РФ та США, що думають про це в Україні та самозваній "ДНР" і чи зважиться Путін на такий крок.

Проєкт звернення

19 січня в Державну думу Росії депутати від Комуністичної партії на чолі з Геннадієм Зюгановим внесли проєкт звернення до президента Володимира Путіна з проханням визнати так звані Донецьку та Луганську "народні республіки" як суверенні держави.

Реклама

"Визнання ЛДНР є обґрунтованим та морально виправданим, оскільки за останні роки на Донбасі побудовано демократичні органи держави з усіма атрибутами легітимної влади. 8 років жителі Донбасу не отримують пенсії та соціальну допомогу в умовах економічної блокади. Таке визнання створить підстави для забезпечення гарантій безпеки жителів Донбасу від зовнішніх загроз та реалізації політики геноциду, – йдеться у зверненні КПРФ.

Комуністи також запропонували, щоб президент РФ провів переговори з ватажками "ЛДНР" для створення "правової основи міждержавних відносин", яка регулюватиме, зокрема, надання військової допомоги.

Реклама

Визнання незалежними "ЛНР та "ДНР" – забезпечить безпеку їхніх мешканців, вважає голова партії КПРФ Геннадій Зюганов
Визнання незалежними "ЛНР та "ДНР" – забезпечить безпеку їхніх мешканців, вважає голова партії КПРФ Геннадій Зюганов / Фото: ТАСС

"Захистити росіян від окупації НАТО"

Як заявив глава Держдуми РФ В'ячеслав Володін, підтримати проєкт комуністів погодилася фракція "Справедлива Росія – За правду".

"Думаю, депутатів від "Єдиної Росії", які неодноразово висловлювалися з цієї теми, також непокоїть питання захисту життя російських громадян, які проживають на території "ДНР" та "ЛНР". У цьому зв'язку правильно буде розглянути питання на Раді Державної думи", – написав Володін у своєму Telegram-каналі.

Реклама

Глава Держдуми також додав, що президент України Володимир Зеленський ігнорує виконання Мінських угод, а тим часом НАТО хоче окупувати Україну.

"І те й інше може обернутися трагедією. Ми не маємо цього допустити. Цілком очевидно: рішення щодо забезпечення безпеки наших громадян у "ДНР" та "ЛНР" необхідно шукати", – наголосив він.

В'ячеслав Володін: "Рішення щодо забезпечення безпеки наших громадян у "ДНР" та "ЛНР" необхідно шукати"
В'ячеслав Володін: "Рішення щодо забезпечення безпеки наших громадян у "ДНР" та "ЛНР" необхідно шукати" / Фото: ТАСС

"Україна має стати частиною РФ"

Перший заступник глави комітету Держдуми у справах СНД Віктор Водолацький зазначив, що пропозиція КПРФ може спричинити негативні наслідки для Росії. З ним згоден і глава ЛДПР Володимир Жириновський.

"Припустимо, ми це зробимо, і що далі? Там одразу ж мир встановиться? Ні. Загроза росіянам зникне? Ні. Хто, окрім нас, це рішення визнає? Ніхто. Ми цим нічого не досягнемо у плані стратегічної безпеки Росії, не захистимо цим рішенням росіян в Україні", – сказав Жириновський.

На його думку, ухвалення звернення КПРФ спровокує нові західні санкції. Тому потрібно вдаватися до радикальніших дій.

"Позиція ЛДПР у тому, що вся Україна має знову стати частиною Росії", – заявив Жириновський журналістам.

Володимир Жириновський: "Вся Україна має знову стати частиною Росії" Фото: прес-служба Держдуми РФ
Володимир Жириновський: "Вся Україна має знову стати частиною Росії" Фото: прес-служба Держдуми РФ

Що заявили в Україні

Міністр оборони Олексій Резніков вважає, що визнання Росією "ЛДНР" стане демонстрацією її відмови від Мінських угод. Про це він заявив журналістам у Верховній Раді у вівторок, 25 січня, наголосивши, що ініціатива депутатів Держдуми є провокацією, що має на меті змусити українців нервуватися.

"Ми не будемо з цього приводу нервуватися. Заклики визнати незаконні терористичні угруповання, що перебувають на території тимчасово окупованих Луганської та Донецької областей, звучать не перший день. Це стара пісня, до речі, так само, начебто там немає росіян. Я нагадаю: 2000 кадрових офіцерів російських Збройних сил присутні на постійній основі в ОРДЛО, які здійснюють командування і управління першим і другим армійським корпусами, сформованими з найманців та інших покидьків", – сказав Резніков.

Олексій Резніков: "Визнання Росією "ЛДНР" стане демонстрацією її відмови від Мінських угод". Фото: "Українська правда"
Олексій Резніков: "Визнання Росією "ЛДНР" стане демонстрацією її відмови від Мінських угод". Фото: "Українська правда"

Глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Верховна Рада засуджуватиме таке рішення Держдуми Росії, якщо воно буде ухвалено. Але Рада не зможе вплинути на рішення Держдуми, бо це не пов'язані структури.

"Наскільки я пам'ятаю, Держдума кілька разів намагалася поставити це питання на голосування та проголосувати, але ніколи цього не було", – сказав нардеп журналістам.

Давид Арахамія: "Держдума кілька разів намагалася поставити це питання на голосування та проголосувати, але ніколи цього не було". Фото: ua.news
Давид Арахамія: "Держдума кілька разів намагалася поставити це питання на голосування та проголосувати, але ніколи цього не було". Фото: ua.news

Що кажуть у "ДНР"

Так званий ексміністр оборони "ДНР" Ігор Стрєлков в ефірі інтернет-каналу "Рой ТВ" заявив, що Кремль спочатку хоче вирішити тактичне завдання визнання "ЛДНР", а далі стратегічне – залучення всієї України до своєї орбіти.

"Стотисячного угруповання російських військ, зосередженого біля українського кордону, недостатньо для вторгнення в Україну, однак цілком вистачить для введення до "ДНР" та "ЛНР", щоб захистити їх у разі офіційного визнання Росією. Очевидно, Кремль не збирається здавати Донбас, оскільки розуміє, що наступний Крим", – сказав Стрєлков.

Ігор Стрєлков: "Кремль не збирається здавати Донбас, оскільки розуміє, що наступний Крим"
Ігор Стрєлков: "Кремль не збирається здавати Донбас, оскільки розуміє, що наступний Крим"

Важіль тиску на Україну

Політолог Руслан Бортник називає дискусії про визнання "ЛДНР" важелем тиску та шантажу на Україну.

"Якщо Держдума і проголосує за звернення до президента, це поки що нічого не дасть. Адже це не законопроєкт. 2014 року Держдума дала президенту РФ дозвіл на введення військ в Україну, але Путін ним не скористався. Також і ця ініціатива може залишитися нереалізованою", – каже Бортник.

На його думку, публічне повернення до теми визнання ЛДНР є не чим іншим, як загрозою Україні у веденні діалогу про Мінські угоди.

"Своєрідний натяк: якщо Україна не виконуватиме "Мінськ" або піде на ескалацію, Росія зможе визнати "ЛДНР", – каже Бортник.

Руслан Бортник: "Дискусії про визнання "ЛДНР" – це важіль тиску на Україну"
Руслан Бортник: "Дискусії про визнання "ЛДНР" – це важіль тиску на Україну"

Одночасно політолог зазначає, що таке рішення матиме серйозні наслідки.

"Це означатиме вихід Росії з Мінських угод, за яким піде новий виток ескалації та загроза війни з Україною за підконтрольні їй території Луганської та Донецької областей, які "ЛДНР" хочуть ввести до свого складу", – каже Бортник.

Шантаж Заходу

Політолог Володимир Воля додає, що визнанням "ЛДНР" Росія може не тільки тиснути на Україну, а й шантажувати Захід.

Експерт зазначає, що ініціатива КПРФ виникла на тлі переговорів Росії із США та НАТО щодо гарантій безпеки у Східній Європі. На його думку, визнання "ЛДНР" може бути для Кремля "планом Б" на випадок відмови США від підписання запропонованого Росією договору.

"Це козир, прихований у рукаві Кремля. Москва не поспішає викладати цю карту на стіл, чекаючи відповіді Вашингтона на поданий Росією проєкт договору про гарантії безпеки РФ і НАТО. Якщо ж США не підуть на поступки, Росія може використати визнання "ЛДНР" як нову загрозу дестабілізації Донбаського регіону", – каже Воля.

Володимир Воля: "Визнання ЛДНР може стати для Кремля "планом Б" на переговорах з НАТО"
Володимир Воля: "Визнання ЛДНР може стати для Кремля "планом Б" на переговорах з НАТО"

Чи піде Росія на визнання "ЛДНР"

Визнання "ЛДНР", за словами політологів, сьогодні не вигідне Росії. Для Москви у такому рішенні немає жодних політичних чи економічних переваг. Якщо так звані республіки стануть суверенними, вони потребуватимуть ще більших фінансових надходжень для розвитку і все одно залишатимуться гарячою точкою у конфлікті з Україною та Заходом.

"Росії не вигідно визнавати "ЛДНР", але їй вигідно тиснути на Україну та Захід, загрожуючи такою ймовірністю", – підсумував Бортник.

Окупація Росією Донбасу

Раніше сайт "Сьогодні" поінформував, що у п'ятницю, 21 січня, у Женеві пройшла зустріч держсекретаря США Ентоні Блінкена і міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова.

Головною темою переговорів був проєкт договору, представлений Росією, про гарантії безпеки та угоди щодо заходів безпеки РФ і НАТО, а також тема агресії Москви проти України.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини Показати ще
Всі новини Показати ще
Стиль життя
Більше про приватне
Всі новини Показати ще
Разбори: просто про важливе
Більше розборів
Всі новини Показати ще
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Опитування SOCIS, 11-16 лютого 2022
Президентські рейтинги
1
Зеленський Зеленський
23,7%
2
Порошенко Порошенко
21,9%
3
Тимошенко Тимошенко
9,3%
4
Бойко Бойко
8,5%
5
Разумков Разумков
8,2%
6
Мураєв Мураєв
7,7%
7
Смешко Смешко
7,4%
Опитування КМІC, 5 - 13 лютого 2022
Рейтинги партій
1
Європейська солідарність (Порошенко) Європейська солідарність (Порошенко)
23,2%
2
Слуга народу (Зеленський) Слуга народу (Зеленський)
16,2%
3
ОПЗЖ (Бойко) ОПЗЖ (Бойко)
10,7%
4
Батьківщина (Тимошенко) Батьківщина (Тимошенко)
10,0%
5
Розумна політика (Разумков) Розумна політика (Разумков)
8,5%
6
Сила і честь (Смешко) Сила і честь (Смешко)
7,1%
7
Наші (Мураєв) Наші (Мураєв)
6,3%
Зворотній відлик
Скільки днів на реформи залишилося у Зеленського?
Дізнатися, чим зайнятий президент!
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

40.52

Євро (€)

43.43

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти